Zkuste si odpovědět na otázku: “Kdo může změnit můj současný stav, mou situaci, život, který teď žiji?”
Jaká je Vaše odpověď?
Pokud je odpověď: Já, pak jste tu správně a pokračujte ve čtení.
Jen Vy můžete udělat změny ve Vašem životě tak, abyste byli spokojení.
A teď další otázka: “Kdy je ten správný čas udělat krok, iniciovat změnu?”
Jaká je Vaše odpověď na tuto otázku?
…
Jak dlouho už žijete v situaci, která Vás vyčerpává, za okolností, které nechcete? Jak dlouho to ještě vydržíte? Co se musí stát, abyste se zastavili a ujasnili si priority?
A zase otázka: “Jaké jsou Vaše priority?”
Je jedno, jaká bude odpověď – je-li to rodina, spokojený osobní život, nalezení smysluplné práce, chcete-li si užívat života, vydělávat spoustu peněz… Jakékoli priority, které si vyjmenujete, povedou k jedinému – Vaše hlavní priorita jste Vy!
Ať už chcete být oporou bližním, být láskyplným rodičem, plně se realizovat v práci anebo se zaměřit na bezstarostný život – vždy musíte začít u sebe. Ono známé klišé říká – Co máš uvnitř, dostáváš zvenčí, svět je velkým zrcadlem. Jinými slovy svět je odrazem sebe sama. Jak svět vnímám, takový je. To zní logicky, ne? Možná to i vysvětluje, proč různí lidé vnímají ten “objektivně” stejný svět, sdílený prostor, různě.
Principy kognitivně-behaviorální terapie, tedy vědecky podložené a doposud nepřekonané terapie v mnoha oblastech psychického zdraví (a způsobu práce, který vyznávám) hovoří jasně: Svět je takový, jak ho vidí klient.
Co kdybyste zkusili změnit úhel pohledu… Třeba se ta nepříjemná událost ze včerejška promění v zábavnou historku. Anebo v obohacující zkušenost říkající něco o mě a mých schopnostech vypořádat se s nepříjemnou situací… Anebo se dozvím něco o té protivné sousedce a příště si dám pozor na to, jak s ní jednat :-).
Vraťme se však k otázce: “Kdy je nejlepší čas na změnu?” Až vyrostou děti… Až si najdu jinou práci… Až budu mít víc času pro sebe… Až vyřeším důležitější věci… Až, až, až… Vítejte v Ažlandu!
Co když je odpovědí TEĎ? Co by to pro Vás reálně znamenalo? Dát SEBE na první místo? Hmmmm…. Přemýšlíte?
…
Mám strach… Partner nepochopí tu změnu. Nepochopí, proč se najednou stavím na první místo… Děti potřebují mou péči více… Práce je pro mě na prvním místě… Ne, ne, ne… To si nemůžu dovolit. Na mě přece nezáleží!
A co když Vám řeknu, že záleží. Právě na Vás záleží, jak se bude mít Vaše rodina, Vaše děti, Váš šéf… VY! Když Vy budete klidní a vyrovnaní – co se stane?
Chcete si odpovědět sami? Zkuste si to napsat! Zapomeňte ale na okamžik na to, co řeknou druzí v reakci na šok ze změny – což se nejspíš stane – co se stane, když naleznete vnitřní klid?
Budete více v pohodě? Budete brát věci s nadhledem a nerozčilovat se s maličkostmi? (Nemůžu zaručit ve 100 % případů :-), vztek je důležitou emocí – reakce na ohrožení) Budete mít více energie na trávení času s blízkými, budou mít Vaši plnou pozornost, čas strávený společně se zkvalitní? V práci budete soustředěnější, výkonnější? Třeba? Budete schopni najít si čas i sami pro sebe…
Proč se psychologové, kteří se připravují na práci psychoterapeuta podrobují vlastní terapii? Jasně, jde o to, aby si nástroje, které pak používají s klienty, vyzkoušeli na vlastní kůži a věděli, jak působí (což je superefektivní). Ale taky, což je důležitější – sami se dávají “do kupy”, aby mohli lépe a efektivněji pomáhat druhým… Víte, kam tím mířím? Když nebudete sami v pohodě, nemůžete účinně pomáhat druhým… Každá buddhistická meditace obsahuje právě tuto větu. A buddhismus je znám pro svou soucitný a láskyplný přístup ke všemu živému…
Tak co teď? Jaká je teď Vaše odpověď na otázku: “Kdy je správný čas pro změnu?”
…
Teď? Změnili jste názor? GRATULUJI! Právě jste se rozhodli! A je úplně jedno, jestli “to” změníte pomocí mě, jiného psychologa anebo sami! Já Vám přeji hodně úspěchu! Jakmile se totiž rozhodnete, změna je nasnadě. Řešení k Vám mnohdy dojde samo, jen otevřete oči a přijměte, co je Vám nabízeno… Většinou stačí tak málo! Jako třeba změnit úhel pohledu… Ač se to někdy těžce hledá – na každé špatné situaci je i něco dobrého, pozitivního, posilujícího… Co roste, to bolí… Zkuste hledat. Aktivně hledat to pozitivní na každé situaci, věřte mi, že vždycky najdete, jste-li dost vytrvalí. Každá zkušenost nás někam posouvá. Zkuste to na týden, na měsíc a uvidíte tu změnu. A když Vám nepůjde hledání? Napište mi na psycholog@luciekarbulova.cz, pokusím se hledat s Vámi – jen tak, ve volném čase :-), bez nároku na odměnu. Prostě proto, že chci. Čím častěji budete hledat, tím snadněji budete nacházet.
Dejte si šanci. Já vím, že to zvládnete, držím Vám palce!
Vaše Lucie